Izvlačenje goriva iz rezervoara – koraci i preporuke

Većina nas živi ubrzano. Konstantno smo u razmišljanjima i brigama, a nerijetko se dogodi da odlutamo mislima. Takve su situacije uobičajene, no što kada nam se dogode na nezgodnim mjestima? 

Primjerice, dolazite na benzinsku postaju. Rutinski uzimate pištolj za gorivo i stavljate ga u rezervoar. Već ste krenuli s tankanjem kada primijetite da točite krivo gorivo. Lagano krećete paničariti.

Ne brinite, takve greške mogu se dogoditi svakome. Važno je znati pravovremeno reagirati kako biste izbjegli daljnje probleme i skupe popravke.

Što trebate napraviti ako ste usipali krivo gorivo?

Različite vrste goriva imaju različit sastav i karakteristike, stoga pogrešno gorivo u rezervoaru može uzrokovati ozbiljne probleme.

Ako se pronađete u situaciji gdje ste u vašeg benzinca usipali dizel ili obrnuto, nemojte paničariti. Važno je držati se osnovnih koraka kako bi prevenirali daljnja oštećenja.

Postupak u slučaju sipanja pogrešnog goriva

Prvo i osnovno pravilo je da ne pokrećete motor. Pokretanjem motora gorivo ulazi u sustav automobila gdje može izazvati ozbiljna oštećenja.

Ako ste primijenili prvo pravilo te se i dalje nalazite na benzinskoj postaji – obavijestite osoblje što se dogodilo. Ono vam možda može pomoći da riješite problem. Posebice ako je riječ o modernom benzinskom sustavu koji ima ugrađene mehanizme za brzo pražnjenje rezervoara.

Iako je ponekad dobro biti sam svoj majstor, ovakve situacije ipak zahtijevaju profesionalce. Stoga, odmah po saznanju kontaktirajte vučnu službu i servis. Njihova će brza reakcija pomoći u sprječavanju ozbiljnih šteta na gorivnom sustavu i motoru vozila. 

Važno je kada je otkrivena greška

Greške sipanja krivog goriva nisu rijetke, a najčešće se događaju na dizelima. Dizel pištolj za gorivo u pravilu je širi od benzinskog, pa najčešće ni ne stane u rezervoar benzinca.

Na veličinu nastale štete veliku ulogu ima i trenutak u kojem ste shvatili da ste sipali krivo gorivo. Značajno su manje posljedice ako vozilo niste ni upalili. S druge strane, ako ste pokrenuli vozilo a ono vam se u vožnji naglo ugasio, popravak će biti značajno skuplji. 

Grešku ste primijetili čim ste krenuli sa sipanjem goriva

Ako ste počeli sipati krivo gorivo, idealno je da to odmah i primijetite. U takvom slučaju popravak je najbezbolniji. 

Recimo da u dizel spremnik veličine 50l, natočite 1l benzina. Količina benzina u odnosu na dizel je gotovo neznatna. Stoga u takvoj situaciji, prestanite s trenutnim točenjem i ostatak rezervoara napunite ispravnim gorivom. Mala količina benzina pomiješat će se s dizelom, a motor će raditi bez ikakvih problema.

Grešku ste primijetili nakon točenja ali niste palili auto

Drugi scenarij je da ste grešku primijetili tek nakon što je natočena veća količina goriva. Ako niste pokrenuli vozilo, gorivo nije prošlo kroz pumpu goriva i motor. Samim time i intervencija nije toliko velika. Najčešće je dovoljno samo isprazniti rezervoar i napuniti ga ispravnim gorivom. 

Grešku ste primijetili tek nakon što ste pokrenuli vozilo

U trećem scenariju, niste svjesni greške dok ne upalite vozilo. Ovo je ujedno i najgora situacija za vaše vozilo, ali i novčanik. Pogrešno gorivo u motoru može izazvati kapitalan kvar, a popravci se mjere i u tisućama eura.

Kako izvući gorivo iz rezervoara?

Dakle, ako ste natočili veću količinu pogrešnog goriva, istu ćete trebati i izvući iz rezervoara. Postoji nekoliko metoda kojima se možete poslužiti.

Metode izvlačenja goriva iz rezervoara

Donosimo vam 3 osnovne metode:

  1. Ručno ispumpavanje goriva – nabavite ručnu podtlačnu pumpu namijenjenu za ovu svrhu. Možete je pronaći u trgovinama s auto dijelovima. Otvorite poklopac rezervoara i umetnite crijevo pumpe. Polako pumpajte dok gorivo ne počne teći niz crijevo u drugu posudu.
  2. Ispumpavanje goriva pomoću električne pumpe –nabavite električnu pumpu posebno dizajniranu za ispumpavanje goriva. Otvorite poklopac rezervoara i stavite jedan kraj crijeva. Električnu pumpu povežite s odgovarajućim izvorom napajanja (bateriju, struju iz vozila…). Uključite je i gorivo će početi teći kroz crijevo. 
  3. Ispumpavanje ustima – nabavite klasično crijevo koje je dovoljno dugačko da dosegne dno rezervoara. Otvorite poklopac rezervoara i jedan kraj crijeva gurnite unutra. Drugi kraj crijeva stavite u usta i polako uvlačite zrak. Dovoljno je jednom malo bolje potegnuti. Kad se gorivo „popelo” skoro do vaših usta, začepite crijevo palcem. Pored auta pripremite nisku posudu u koju ćete, kad maknete palac, ispustiti gorivo. Bitno je da je taj drugi kraj crijeva niži od prvog koji ste gurnuli u rezervoar. Gorivo će automatski iscuriti dokle god je prvi dio uronjen u gorivo. Iako se ova posljednja metoda ne preporučuje, u nekim je slučajevima korisna (ako znate što radite). 
 
U slučaju da se odlučite sami izvlačiti gorivo, prije nego što krenete, pobrinite se za vašu sigurnost.
 

Ispumpavanje goriva obavljajte na dobro provjetrenom mjestu, nikada ne pokušavajte u zatvorenom prostoru. Obavezno zaštitite kožu i oči. Koristite zaštitnu opremu – naočale i rukavice. Ispumpavanje goriva obavljajte dalje od otvorenog plamena ili iskre te pritom nemojte pušiti, koristiti plamen ili bilo koji drugi izvor iskre.

Odlaganje goriva

Nakon ispumpavanja goriva, važno je pravilno rukovati s njime. Provjerite lokalne zakone i regulative o rukovanju i skladištenju goriva te se pridržavajte propisa. Gorivo koje ste izvukli iz rezervoara i usipali u poseban kanister prevezite do reciklažnog dvorišta ili mjesta predviđenog za odlaganje ovakvog otpada. Pritom spriječite curenje ili isparavanje goriva.

Greške se događaju svima – ključno je pravovremeno reagirati kada se dogode

Točenje pogrešnog goriva stresna je situacija za sve vozače. No, dobra vijest je da ju je moguće riješiti uz pravovremenu reakciju. 

Ako se pronađete u takvoj situaciji, nikada ne pokrećite vozilo jer to može uzrokovati kapitalne kvarove. Umjesto toga, slijedite osnovne korake – zatražite pomoć djelatnika benzinske postaje, pozovite vučnu službu/servis te osigurajte pravilan postupak izvlačenja goriva. 

Zapamtite, greške se događaju svima, ključno je znati reagirati kada do njih dođe!